Góra Wdżar

Ciekawostki

Często mówi się, że góra Wdżar jest wygasłym wulkanem, ponieważ jest to jedno z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną - andezyt pieniński. Kiedyś znajdowały się tu trzy kamieniołomy - Snozka, Tylka i Lisi Łom. Dwa ostatnie są obecnie zagospodarowane jako ścieżka edukacyjna, znana też jako Wąwóz Papieski.
Można tu podziwiać wiele unikatowych gatunków roślin oraz napawać się niesamowitymi widokami zarówno podczas drogi, jak i na szczycie.
Mimo braku naukowych dowodów na to, że Wdżar był kiedyś wulkanem, znajduje się tam pomnik - smocze gniazdo, które stanowi ciekawy punkt wycieczki, szczególnie dla dzieci.

Bike Park

Góra Wdżar na pewno jest znana każdemu wielkiemu fanowi kolarstwa ekstremalnego, ponieważ znajduje się tu jedna z większych atrakcji - Bike Park, polecany dla kolaży grawitacyjnych i enduro.

W lecie, od 2012 roku odbywa się tu Joy Ride Festival, jedna z najciekawszych imprez rowerowych w tej części Europy, w której koniecznie trzeba wziąć udział, jeżeli jest się w okolicy!

Zapraszamy

Po drugiej stronie góry, od strony południowej znajduje się kamieniołom Snozka i ciekawy pomnik - Organy Stanisława Hasioka. Jest to instalacja poświęcona pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej i po niej na Podhalu. Według zamysłu autora organy miały grać przy większych porywach wiatru, jednak nigdy się to nie stało. Podczas renowacji w 2010 roku zamontowano na organach dzwonki pasterskie, które dzwonią przy mocniejszych powiewach.
Dodatkowo, na polanie na górze znajduje się bacówka i często można spotkać tu stada owiec. Jeżeli podczas wycieczki zgłodniejecie, można udać się do dwóch restauracji - „Pod Wulkanem” u podnóży góry i „Bacówki” na szczycie.

Pokaż wszystkie