Żeglowanie
Jezioro Czorsztyńskie to idealne miejsce do żeglowania! Rozciąga się z kierunku północny zachód na południowy wschód, na długości według różnych źródeł 10-12 km, od okolic Dębna i Huby, po Czorsztyn i Niedzicę. Szerokość jeziora wynosi około 1,7 km, a głębokość do około 50 m w pobliżu zapory.
Znajduje się tutaj osiem przystani żeglarskich.
Spływ Przełomem Dunajca
Na Podhalu, pasma Pienin przecina niesamowita rzeka. Od Zalewu Czorsztyńskiego, aż do samej Szczawnicy nie tylko cieszy oko, ale pełni również rolę granicy między Polską i Słowacją. Mowa oczywiście o Dunajcu - jednej z licznych atrakcji w regionie. Historia spływów przełomem Dunajca sięga ponad 200 lat wstecz. Początkowo atrakcja była zarezerwowana dla dworzan, którzy wyprawiali spotkania towarzyskie na łodziach oraz zapraszali na swoich gości, aby pokazać im przepiękne uroki Pienin. Atrakcja stała się dostępna dla większej liczby osób dzięki Józefowi Szalayowi, który nadał spływom wyjątkową formę. Spływy odbywały się we flotyllach złożonych z wielu drewnianych tratw. Wydarzeniom towarzyszyła muzyka, śpiewy i długa zabawa, która kończyła się dopiero na lądzie. Spływy Dunajcem stały się na tyle popularne, że w 1934 r. powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec. Dzięki nim co roku odbywa się wiele spływów, które przyciągają ogrom turystów. Obecnie spływy są organizowanie codziennie w sezonie flisackim, czyli od 1 kwietnia do 31 października. istnieją dwie trasy- Jedna ze Szczawnicy, o długości ok 18 km i druga z Krościenka ciągnąca się przez ok. 23 km. Czas trwania spływu waha się pomiędzy 2h-3h. Mieliście okazję brać udział w spływie Dunajcem? Jak wrażenia? Po więcej informacji zapraszamy na stronę Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich: https://flisacy.pl/ Artykuł powstał na podstawie informacji podanych na oficjalnej stronie Pienińskiego Parku Narodowego.
Wędkarstwo
Zalew w Czorsztynie i Dunajec to idealne miejsce do uprawiania wędkarstwa. Wspaniała rzeka z otaczającą ją dziką przyrodą oraz niesamowite widoki czekają na osoby, które przyjadą powędkować w te piękne okolice. Dostępna jest cała linia brzegowa jeziora. Wyjątek stanowi jedynie teren Pienińskiego Parku Narodowego.
Odcinek Specjalny OS Dunajec (od ujścia potoku Krośniczanka do ujścia potoku Ochotnica) jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wędkarstwa muchowego w Europie. Na wędkarzy czeka duże, piękne ryby, m.in pstrąg potokowy, lipień i głowacica. Połów na jeziorze Czorsztyńskim może również odbywać się z np. łodzi. To idealne połączenie rozwijania swoich pasji oraz podziwiania pięknych widoków.
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe wokół Jeziora Czorsztyńskiego są idealną propozycją dla osób, które cenią sobie piękno przyrody, jednak preferują jazdę drogami asfaltowymi. Niezliczona ilość możliwości daje ogromy wybór, dzięki czemu za każdym razem można wracać inną drogą.
Jest to również znakomity pomysł dla miłośników zabytków, którzy łącząc aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem, długo będą wspominać wizytę w tych przepięknych rejonach.
Narty biegowe
Sport, który z roku na rok zyskuje na popularności to narty biegowe. Na Podhalu znajduje się wiele ciekawych tras o różnym stopniu trudności. Najbardziej popularne szlaki znajdują się w okolicy Schroniska Trzy Korony. Stamtąd przejeżdżamy do Czerwonego Klasztoru, z którego możemy wrócić do schroniska lub wybrać się w dalszą przygodę, np. całkiem łatwą, 12 km trasą do Leśnicy i następnie do Szczawnicy.
Jeżeli jesteście już bardziej doświadczeni- z Czerwonego Klasztoru polecamy wybrać się na Przełęcz Cerla, Przełęcz Targov, następnie do Leśnicy i ponownie do Czerwonego Klasztoru i do Schroniska Trzy Korony. Warto również skorzystać z trasy wokół Jeziora. Bajkowe widoki gwarantowane!
Zamek w Czorsztynie
Z niegdyś monumentalnego zamku w Czorsztynie pozostały tylko ruiny. Mimo to, nawet wokół nich można poczuć niesamowity klimat i czar, który przenosi zwiedzających do czasów panowania Kazimierza Wielkiego.
Zamek w Niedzicy
Zamek Dunajec, bo taka jest druga nazwa tej popularnej budowli został zbudowany przez Węgrów w odpowiedzi na polską twierdzę Wronin (obecnie ruiny zamku w Czorsztynie). Przez wiele lat był rozbudowywany dzięki inicjatywom jego właścicieli i mieszańców. Zamek należał do magnatów polskich od około 1526 roku. W 1589 roku wrócił do rąk zagranicznych właścicieli, ponieważ został sprzedany Jerzemu Horvatowi. Dzięki niemu powstało wiele nowych elementów zamku, które możemy podziwiać po dziś dzień (np. arkadowy dziedziniec).
Plaża nad jeziorem
Jeżeli lubicie trochę poleniuchować, polecamy plażę nad zalewem czorsztyńskim w Kluszkowcach. Jest część piaskowa, część trawiasta, plac zabaw, ławeczki do odpoczynku oraz zaplecze gastronomiczne. Można zjeść zarówno lokalną rybkę jak i kojarzące się z odpoczynkiem przy wodzie gofry. Wejście do zlewu jest bardzo delikatne, z plaży przy dobrej pogodzie widać Tatry.
W lecie odbywają się tu pokazy kina letniego. Można tu poleżeć i poczytać książkę oraz grać w różne gry zespołowe, np. siatkówkę. Dodatkowo polecamy skorzystać z wypożyczalni rowerków wodnych- świetna zabawa! Co tu dużo mówić- jeżeli chcecie odpocząć, potaplać się w wodzie lub popływać rowerkiem wodnym- polecamy plażę w Kluszkowcach!
Góra Wdżar
Jednym z najważniejszych miejsc w Kluszkowcach zdecydowanie jest góra Wdżar. Znajduje się na wysokości 767 m n. p. m., więc idealnie nadaje się zarówno dla małych wędrowników jak i starszych piechurów. Jest to szczyt, który łączy Lubań z Pieninami, dlatego czasem zaliczany jest do Pienin, a czasem do Gorców.
Na górę można wejść lub wjechać kolejką linową. Wszyscy zgodni stwierdziliśmy, że widoki roztaczające się ze szczytu zapierają dech w piersiach i zapadają w pamięci każdemu.
Kolejka górska
„Alpine Coaster”. Zapewne większość z nas pamięta jedną z większych atrakcji wycieczek z czasów dzieciństwa - kolejki górskie znane również jako tory saneczkowe! Jest to jedna z ciekawszych przygód, która dostarcza sporą dawkę adrenaliny i mnóstwo zabawy! Trasa ma 1000 m, nachylenie zjazdu wynosi 12% a różnica poziomów to 84 m. Saneczki wiozą nas z prędkością 35 km/h. Podczas przejazdu można podziwiać wspaniałe widoki okolicy. Kolejka znajduje się na górze Wdżar i jest otwarta w sezonie letnim. Gwarantujemy, że każde dziecko będzie zachwycone, tak samo jak i dorośli!
Adres: Kamieniarska 31, 34-400 Kluszkowce. Godziny otwarcia: Codziennie 10.00- 18.00.
Osada Czorsztyn
Z Osady Czorsztyn widać prawie wszystkie ważne punkty widokowe w tej części Podhala- można zobaczyć oba zamki (w Czorsztynie i Niedzicy), Tatry słowackie, Tatry polskie, Babią Górę, Gorce i Pieniny.
Lubań
Jest to najwyższy szczyt w południowo-wschodniej części Gorców. Wejść na górę jest kilka, jedno z nich znajduje się w Kluszkowcach, zaraz przy górze Wdżar i oznaczone jest kolorem niebiskim i żółtym. Początkowo idziemy polaną, aby później wejść w las. Góra posiada dwa szczyty - jeden na poziomie 1211 m n. p. m a drugi 1225 m n.p.m. Niższy jest zalesiony i nie możemy z niego podziwiać zbyt wiele, natomiast na drugim znajduje się polana, zadaszona wiata oraz wieża widokowa (wstęp bezpłatny). Wiata związana jest ze studencką bazą namiotową, która czynna jest w miesiącach wakacyjnych.
O Lubaniu, jak o wielu miejscach w okolicy krążą legendy. Podania głoszą, że dawno, dawno temu lokalni czarownicy toczyli ze sobą spory na tej górze. Pewnego razu, jeden z czarowników wypowiedział przekleństwo, po którym stado owiec wraz z juhasami zapadło się pod ziemię. Krążą słuchy, że w dniu św. Jakuba, czyli 25 lipca spod ziemi wydobywają wołania pogrzebanych ludzi i zwierząt.